Arvutigraafika liigid
Et seda suurt maailma lihtsustada jaotatakse see loomise tehnoloogia järgi gruppideks. Üks võimalus on ära kasutada piltide mõõtmelisust - 2D või 3D. 2D ehk kahemõõtmelise pildi loomise puhul kasutame ära punkte mis on ühel tasapinnal - pikkus ja laius (x, y). Selle alla kuulub traditsiooniline joonistamine, animatsioon, tüpograafia, kartograafia, joonistamine jne. 3D ehk kolmemõõtmelise pildi puhul kasutatakse lisaks kolmandat dimensiooni - sügavus (z). Reeglina võimaldab see meil objekte programmis vabalt vaadelda ja sellega manipuleerida. Tänapäeva võimas tehnika areng võimaldab ühe programmiga luua nii 2d kui ka 3d pilte, luua videosid ja animatsioone.Kus me näeme arvutigraafikat?
Arvutigraafikat näeme nii reklaamides õues kui ajakirjas, veebilehtedel, programmides, filmides, mängudes jne. Ühesõnaga kõikjal...
Rastergraafika
Rastergraafika puhul koosneb pilt üksikutest täppidest ehk pikslitest .Pikslite arv horisontaalselt ja vertikaalselt määravad ära pildi suuruse. Näiteks 800x600, 1152x864 jne. Pildi suurusega on tihedalt seotud pildi resolutsioon, mida mõõdetakse pikslit tolli kohta (dpi, dots per inch). Levinumad on 72, 150, 300 ja 350. See tähendab, et ühes tollis on nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt vastav arv piksleid.
Rastergraafika failiformaadid
Rastergraafika säilitamiseks ja kuvamiseks salvestatakse need kindlasse failiformaati. Igalühel neist on oma head ja vead ning sealt tulevad ka nende kasutusvaldkonnad. Vaatame enimlevinud formaate nagu jpeg, gif, png, bmp, tiff.
- JPEG - JPEG puhul on tegemist tuntuima pildi kokkupakkimise formaadiga (kadudega). Tema eelis kõigi teiste ees on väikseim faili maht suurepärase kvaliteedi juures. Arvestada tuleb, et kaotatud infot enam tagasi ei saa ning seepärast kasutatakse seda eelkõige lõppformaadina. Kuna faililaiendid on reeglina kolmetähelised, siis tuntakse seda ka kui JPG formaati. JPEG kasutatakse enaim fotode salvestamiseks.
- GIF - selle formaadi puhul kasutatakse kaduteta kokkupakkimist, kuid on piiratud 256 värviga. Väiksem värvide hulk hoiab pildi mahtu väiksena ning sellepärast võib seda enim kohata veebis. Kindlasti ei saa selle formaadi puhul mainimata jätta võimalust salvesada läbipaistvana ning animatsioonina.
- PNG - väga sarnane formaat GIF'ile. Kuigi see ei võimalda salvestada animatsioone, lubab see salvestada rohkem värve ja mängida läbipaistvusastmetega.
- BMP - tegemist juba päris vana formaadiga, mille puhul ei pakita kokku mitte midagi ja see hoiab pildi mahtu väga suurena.
- TIFF - pildiformaat, mis lisaks tuntusele võimaldab suurt eraldusvõimet ja värvisügavust. Võimaldab salvestada nii pakitud kui pakkimata kujul.
Parim programm piltide töötluseks on Adobe Photoshop. Suurim konkurent sellele on Corel Photo-Paint. Nende kahjuks räägib päris krõbe hind. Tuntuimad tasuta rastergraafika programmid on GIMP ja Paint.NET, mille võib igaüks kohe allalaadida ja kasutama hakata. Ning seda pakutakse nii Windowsi kui ka Linuxi kasutajatele.
Vektorgraafika
Vektorgraafika puhul saame pildi geomeetriliste kujundite abil nagu punktid, sirged, kõverad, hulknurgad ja ringid. Suurim erinevus rastergraafikast seisneb selles, et kõik tehakse matemaatiliste valemite ja seoste abil. Kasutaja jaoks tähendab see seda, et kujundite skaleerimisel või suumimisel säilitavad need alati teravad ja selged ääred.Kus me kasutame vektorgraafikat ?
Vektorgraafikat kasutatakse masinprojekteerimises (CAD), 3D modelleerimisel, trükimeedias, reklaamimeedias, firmadisainis, kartograafias jne.
Tasuta programmidest pean ära mainima Inkscape ja DrawPLUS programme. Oma suurepärase kasutajaliidese ja dokumentatsiooniga on need üle prahi. Veebis otse saad vektorgraafikaga mängida Aviary Raven.
Erinevad graafika failiformaadid
BMP failiformaat , GIF failiformaat , JPEG failiformaat , PNG failiformaat , TIFF failiformaat , SVG , VRML ,
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar